Bugun...

Türkiye, Yapay Zeka Küresel Ortaklığı'na üye oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiyenin Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na (Global Partnership on AI - GPAI) üye olduğunu açıkladı.
facebook-paylas
 Tarih: 24-11-2022 17:00:00

Türkiye, Yapay Zeka Küresel Ortaklığı'na üye oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye olduğunu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde açıkladı. Bakan Varank, "Bugün itibarıyla yapay zeka çalışmalarında önemli bir referans noktası olan Yapay Zeka Küresel Ortaklığı'nın üyesi olduk" dedi. 

Türkiye'nin GPAI’ya üyelik başvurusu, 22 Kasım 2022'de Tokyo'da düzenlenen GPAI Bakanlar Konseyi Toplantısı’nda görüşülerek onaylandı. GPAI, yapay zekayla ilgili öncelikli araştırmaları ve uygulamalı faaliyetleri destekleyerek yapay zeka çalışmalarında teori ve uygulama arasındaki boşluğu kapatmayı hedefliyor.

Sekretaryasını, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu OECD’nin yaptığı GPAI; kamu, özel sektör, akademi ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getiriyor. Çok disiplinli araştırmaların geliştirilmesinde ve yapay zeka uygulamalarındaki odak noktalarının belirlenmesinde yönlendirici mekanizma olan GPAI’da Türkiye ile birlikte 29 ülke üye olarak yer alıyor.

Türkiye, GPAI üyeliği ile yapay zekanın sorumlu bir şekilde geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik sürdürülen uluslararası iş birliğine katma değer sağlayacak. Güvenilir yapay zeka, veri yönetimi, mesleklerin geleceği, yenilik ve ticarileştirme alanlarında gerçekleştirilen çalışmaların paydaşı olarak yer alacak. GPAI çalışmaları da Türkiye’nin ulusal yapay zeka stratejisinde belirlenen hedeflere ulaşmak için gerçekleştirdiği faaliyetlere katkı verecek.

Etiketler
  Kaynak: medya724

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI