Bugun...

Bakan Varank: Üniversiteleri özgürleştirdik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) öğrenciyken yaşadığı bir anısını anlatarak, Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik dedi.
facebook-paylas
 Tarih: 24-11-2022 11:00:00

Bakan Varank: Üniversiteleri özgürleştirdik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komsiyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin soruları yanıtladı. Türkiye’de bilim yapılmadığı yönündeki iddialara cevap veren Bakan Varank, Türkiye kaynaklı bilimsel yayın sayılarını açıkladı.

Varank, iktidarları döneminde faşist üniversite anlayışını yıktıklarını, tek tipçi zihniyeti alaşağı ettiklerini belirtip, "Üniversiteleri ideolojilerin arka bahçesi olmaktan çıkarıp özgürleştirdik" dedi.

Bunun üzerine CHP sıralarından itirazlar yükselince Bakan Varank, ODTÜ mezunu olduğunu dile getirip, yaşadığı anısını anlattı. 

Bakan Varank, 1999 yılında ODTÜ’den mezun olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: 

"28 Şubat’ın en cafcaflı zamanlarında ODTÜ’de okudum. ODTÜ’ye ilk bininci sıralamada girdim. ODTÜ’de ilk dersimi, siyaset sosyolojisi dersimi kimden aldım biliyor musunuz? CHP için çok önemli olan Ayşe Ayata’dan aldım. İlk derste Ayşe Ayata ne yaptı? Bütün arkadaşlarımızla oturuyoruz, bana 'Sen ayağa kalkabilir misin?' dedi. Hangi okuldan mezun olduğumu sordu. 'İstanbul İmam Hatip' dedim. ‘Şu giydiğin gömleğe ve pantolona bir bak. Bir de başka insanlara bak. Senin gibi burada giyinen başka bir insan var mı?' dedi. Ben de 'Benim gibi onlar da pantolon gömlek giyiyor' dedim. 'Hayır, sen onlardan farklı giyiniyorsun. Biz buna sosyolojide ne diyoruz biliyor musun? Toplum dışı olmak diyoruz' dedi. Bunu bana kim yaptı biliyor musunuz? O sizin çok değer verdiğiniz 1995’te milletvekili adayı yaptığınız Ayşe Ayata yaptı. İşte biz sizin o üniversite anlayışınızı alaşağı ettik. Yeni üniversite zihniyetini inşa ettik."

Öğrenciliği döneminde kendisi gibi düşünen öğrencilerin kampüse girmemesi için 'Kimlik kartlarında sakal istemiyoruz' denildiğini kaydeden Bakan Varank, "Bütün arkadaşlarımız sakallarını kesti. Başvuruda bir tane fazla fotoğraf verdiğim için kampüse girebildim. Kapalı devre üniversiteler yaratıyordunuz. Biz bunları yıktık" dedi. 

Varank, CHP sıralarından gelen itirazlara "Utancınızdan bağırıyorsunuz" karşılığını verdi.

Etiketler
  Kaynak: medya724

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
Bu anket'e Üye Girişi yaparak oy kullanabilirsiniz.
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI